Toksyna botulinowa – redukcja zmarszczek mimicznych

Toksyna borulinowa typu A czasowo hamuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych, blokując impulsy nerwowe w złączu nerwowo-mięśniowym, co umożliwia rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek, przez co skóra ulega wygładzeniu.
Wykorzystywana jest do wygładzania/redukcji zmarszczek tzw. lwiej zmarszczki, zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek okolicy oka – tzw.kurzych łapek, powstającychz powodu pracy mięśni mimicznych twarzy, dających wyraz złości, zdziwienia, niezadowolenia. Z biegiem lat, gdy skóra traci elastyczność, zmarszczki mimiczne zaczynają się pogłębiać i przekształcać w zmarszczki utrwalone,powodując niekorzystny wygląd twarzy, stąd istotna jest wczesna profilaktyka.

Przed zabiegiem:
Konsultacja, omówienie zabiegu, podpisanie zgody, wykonanie dokumentacji fotograficznej.

Przebieg zabiegu:
Zabieg nie wymaga znieczulenia. Poprzez precyzyjne ukłucia cienką igłą, do mięśni twarzy podawane są odpowiednie ilości toksyny botulinowej dobrane indywidualnie do potrzeb, a uzależnione od ilości zmarszczek, mocy mięśni je tworzących i pożądanego efektu.

Po zabiegu:
Do codziennych czynności można powrócić w zasadzie natychmiast po zabiegu
Po zabiegu należy jednak unikać masażu twarzy, sauny, nadmiernego wysiłku fizycznego, dużego nasłonecznienia, palenia papierosów, picia alkoholu.

Efekty zabiegu:
Redukcja, spłycenie, wygładzenie zmarszczek, co sprawia że twarz wygląda na wypoczętą, i zrelaksowaną. Pierwsze rezultaty obserwowane są po 5-14 dniach, pełny efekt po około 21 dniach.
Działanie toksyny botulinowej nie jest trwałe, dla utrzymania efektu zalecane jest okresowe powtarzanie zabiegu jednak nie częściej niż co 3-4 miesiące. Badanie wskazują, że efekt zabiegu jest trwalszy w przypadku osób, które poddały się zabiegowi kilkukrotnie wcześniej. U części pacjentów dla uzyskania pożądanego efektu konieczne może okazać się połączenie zabiegu z zastosowaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.

Przeciwwskazania:
Ciąża, karmienie piersią
Choroby neurologiczne (zaburzenia nerwowo-mięśniowe np. myasthenia gravis, dysfunkcja przekaźnictwa nerwowo – mięśniowego, zespół Eaton – Lamberta, stwardnienie boczne zanikowe, padaczka, porażenie nerwów)

Zaleca się kontrolę po 14 dniach od wykonania zabiegu celem oceny skuteczności jego działania i ewentualnej możliwości dodatkowej iniekcji preparatu.

TOKSYNA BOTULINOWA

Toksyna botulinowa typu A to naturalnie występujące białko bakteryjne stosowane w medycynie m.in. w celu redukcji zmarszczek mimicznych twarzy czy leczenia nadpotliwości lub bruksizmu.