Dermatoskopia i wideodermatoskopia

Dermatologia

Dbaj o siebie i bliskich, regularnie badaj skórę.

Każdy z nas ma na ciele znamiona barwnikowe tzw. pieprzyki. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Nowotwór skóry może rozwinąć się u każdego niezależnie od wieku i płci. W ostatnich latach zachorowalność na nowotwory skóry, w tym na najgroźniejszego czerniaka złośliwego wzrosła 10-krotnie.

Na nowotwory skóry szczególnie narażone są osoby: z jasną karnacją, tendencją do oparzeń słonecznych, spędzające dużo czasu na słońcu lub wyjeżdżające na wakacje w rejony dużego nasłonecznienia, korzystające z solarium, posiadające więcej niż 50 znamion, posiadające w rodzinie bliskich, którzy chorowali na nowotwór skóry.

Należy pamiętać, że wcześnie wykryte nowotwory skóry są w blisko 100% wyleczalne.

Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka podejrzanych znamion – dermatoskopia.

Badaj znamiona u specjalisty

Czym jest dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym pozwalającym na oglądanie w powiększeniu występujących na skórze zmian barwnikowych przy pomocy specjalnego urządzenia medycznego czyli dermatoskopu. Dermatoskop działa jak specjalistyczne szkło powiększające i jednocześnie podświetla badaną zmianę, co pozwala dermatologowi ocenić istotne jej cechy jak kolor, asymetria kształtu, charakter brzegów czy wypukłość zmiany lub obecność innych charakterystycznych struktur widocznych tylko w dermatoskopii.

Jaki jest cel badania dermatoskopowego?

Głównym celem badania dermatoskopowego jest odróżnienie zmian łagodnych od tych niebezpiecznych, jak w szczególności czerniak złośliwy lub inne nowotwory skóry, które wymagają chirurgicznego usunięcia. Dermatoskopia spełnia również inne zadania jak: diagnostyka chorób włosów czy paznokci, a także pomoc w dokładniejszym rozpoznaniu innych chorób dermatologicznych.

Dermatoskopia czy wideodermatoskopia?

Dermatokopia ręczna jest wystarczająca do oceny zmian, wideodermaoskopia daję możliwość analizy w większym powiększeniu jak i możliwość zapisania zdjęcia zmiany celem jego porównania ze zdjęciami wykonanymi na wizycie kontrolnej w późniejszym czasie.

Jak przebiega badanie dermatoskopowe / wideodermatoskopowe?

Badanie przeprowadza lekarz dermatolog, który najpierw za pomocą dermatoskopu ręcznego dokonuje wstępnej selekcji zmian, a następnie z użyciem wideodermatoskopu wykonuje zdjęcia wytypowanych zmian w 20-100 krotnym powiększeniu. Zdjęcia w takim powiększeniu pozwalają na dokładną ocenę zmiany. Na tym etapie lekarz diagnozuje charakter zmiany i może:
– stwierdzić że zmiana jest łagodna i nie wymaga podejmowania żadnego działania;
– zalecić okresową obserwację zmiany i zalecić kontrolę zmiany za 3-6 miesięcy;
– zalecić chirurgiczne usunięcie zmiany.
Wideodermatoskop pozwala także na archiwizację wykonanych zdjęć i obserwację znamion w czasie, czyli porównać znamię ze zdjęcie z tym samym znamieniem po pewnym okresie czasu przy okazji wizyty kontrolnej.

Jak często badać znamiona?

Standardowo 1x w roku każdy z nas powinien mieć przeprowadzone badanie dermatoskopowe całego ciała.
Należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa, gdy któreś ze znamion zmienia kolor, kształt lub wielkość, gdy któreś ze znamion jest inne niż wszystkie pozostałe, gdy jest asymetryczne, wielokolorowe, swędzi, krwawi, wygląda jak rana która się nie goi.

Dla kogo badanie?

Dla WSZYSTKICH ! 1x w roku każdy z nas powinien mieć przeprowadzone badanie dermatoskopowe całego ciała.

Grupa osób z wyższym ryzykiem rozwoju nowotworów skóry:

• jasna karnacja – włosy rude, blond, kolor oczu zielony, niebieski
• tendencja do oparzeń słonecznych, częste oparzenia słoneczne
• spędzanie dużej ilości czasu na słońcu, wyjazdy wakacyjne w rejony dużego nasłonecznienia
• korzystanie z solarium
• obecność ponad 50 znamion na skórze ciała
• nowotwór skóry w rodzinie

Na co zwrócić uwagę?Należy NIEZWŁOCZNIE zgłosić się do dermatologa, gdy któreś ze znamion:

• zmienia kolor, kształt lub wielkość
• jest inne niż wszystkie pozostałe
• jest asymetryczne, wielokolorowe
• swędzi, krwawi
• wygląda jak rana która się nie goi
Pamiętaj nowotwór skóry to jedyny nowotwór, który jesteś w stanie dostrzec sam, zanim rozwinie się do niebezpiecznego stadium. Wykonuj okresowo samobadanie skóry i zawsze zgłaszaj się do dermatologa na badanie dermoskopowe jeśli któreś ze znamion cię zaniepokoi.

Jak zmniejszyć ryzyko powstania nowotworów skóry?

• unikaj nadmiernej ekspozycji słonecznej – przebywaj w cieniu gdy to możliwe
• stosuj kremy przeciwsłoneczne zawierające wysoki filtr przeciw UVA i UVB najlepiej wodoodporny, który należy nałożyć na skórę 20 minut przed wyjściem na słońce i ponownie nakładać co 2 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie
• noś ubranie ochronne – o ciemnych kolorach, kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne chroniące przed promieniami UV
• pamiętaj że dzieci mają wrażliwą skórę, nie eksponuj ich na promieniowanie słoneczne

Dr n.med. Magdalena Wawrzynkiewicz, specjalista dermatolog, absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz austriackiego Medizinische Universität w Graz.

Specjalizuje się w nowoczesnych nieinwazyjnych technikach diagnostycznych dermatoskopii i trichoskopii. Jest autorką publikowanych w czasopismach naukowych artykułów, dotyczących wczesnej diagnostyki czerniaka i dermoskopowej oceny zmian skórnych. W 2018 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską w przedmiocie oceny dermoskopowej znamion zlokalizowanych w nietypowych okolicach ciała pt. „Ocena obrazów oraz optymalizacja metod diagnostycznych akralnych zmian melanocytowych”, uzyskując stopień naukowy doktora nauk medycznych. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w europejskiej kampanii profilaktycznej Euromelanoma Day mającej na celu zwrócenie uwagi na potrzebę regularnego badania skóry i wczesnego wykrywania zmian nowotworowych.

Wiedzę i umiejętności praktyczne zdobywała pracując przez 8 lat jako lekarz asystent w Katedrze i Klinice Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz prowadząc zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ i School of Medicine in English CM UJ, jak również w trakcie zagranicznych staży szkoleniowych w Princess Alexandra Hospital, Translational Research Istitute, Brisbane w Australii i LKH Universitäts klinik für Dermatologie und Venerologie, Graz w Austrii.

Jest członkiem licznych prestiżowych polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, International Dermoscopy Society, International Society of Teledermatology, European Academy of Dermatology and Venerology oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologii Klinicznej i Estetycznej.