Nadpotliwość to nadmierne wydzielanie potu w okolicy dołów pachowych, powierzchni dłoniowych rąk oraz podeszew stóp. To częste schorzenie, powoduje dyskomfort i stres, utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz pracę zawodową.
Leczenie nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej powoduje zablokowanie impulsów nerwowych przekazywanych do gruczołów potowych, przez co zredukowane zostaje wydzielanie potu.
Przed zabiegiem:
Konsultacja, omówienie zabiegu, podpisanie zgody.
Przebieg zabiegu:
Znieczulenie kremem znieczulającym przed podawaniem toksyny botulinowej jest opcjonalne. Poprzez precyzyjne ukłucia cienką igłą, śródskórnie podawane są odpowiednie ilości toksyny botulinowej dobrane indywidualnie do potrzeb, a uzależnione od lokalizacji i nasilenia problemu.
Po zabiegu:
Do codziennych czynności można powrócić w zasadzie natychmiast po zabiegu
Po zabiegu należy jednak unikać sauny, nadmiernego wysiłku fizycznego, dużego nasłonecznienia, palenia papierosów, picia alkoholu.
Efekty zabiegu:
Pierwsze efekty w postaci zredukowania pocenia odczuwalne są po 2 tygodniach i mogą utrzymywać się do 6 miesięcy w przypadku pach i 3-12 miesięcy w przypadku dłoni i stóp.
Przeciwwskazania:
Ciąża, karmienie piersią
Choroby neurologiczne (zaburzenia nerwowo-mięśniowe np. myasthenia gravis, dysfunkcja przekaźnictwa nerwowo – mięśniowego, zespół Eaton – Lamberta, stwardnienie boczne zanikowe, padaczka, porażenie nerwów)
Zaleca się kontrolę po 14 dniach od wykonania zabiegu celem oceny skuteczności jego działania i ewentualnej możliwości dodatkowej iniekcji preparatu.
Toksyna botulinowa typu A to naturalnie występujące białko bakteryjne stosowane w medycynie m.in. w celu redukcji zmarszczek mimicznych twarzy czy leczenia nadpotliwości lub bruksizmu.